Vytisknout

Poznejte složky v kosmetice

V kosmetice se nachází množství škodlivých složek - i když výrobci své produkty vychvalují nebo je dokonce označují jako "bio" či "s obsahem organických složek". 

Jedinou účinnou obranou je poznat, co se skutečně ve vašem kosmetickém produktu nachází - je to jen chemická aroma nebo skutečně rostlinný extrakt? Podle zákona musí totiž každý výrobce na kosmetický produkt uvést kompletní složení a to v pořadí podle obsaženého množství v produktu. Tedy za označením "Složení" nebo "Ingredients" následují nejdříve složky, kterých je v produktu nejvíce - toto jsou hlavní složky produktu. Na konci pak budou složky, které jsou obsaženy v malém mnořství a slouží obvykle jako konzervanty, aromy (často označované společným názvem parfum či perfume) či zvýrazňovače vůně.

Níže najdete tabulku, která vám odhalí, co se za každou složkou skrývá a jaký může mít na vás vliv.  Tabulku postupně doplňujeme podle vašich dotazů. Složky jsou uvedeny v abecedním pořadí.

Skóre škodlivosti je hodnocení 1-5, podobně jako ve škole:
"1" = výborná složka, skvěle působí na pokožku - vyživuje ji, zpevňuje apod.
"2" = dobrá složka s jistými pozitivními vlivy na pokožku
"3" = neutrální složka. Buďto nemá žádný účinek (jako voda) nebo má několik pozitivních, ale i trochu negativní vlivy na pokožku
"4" = špatná složka, která pokožce škodí či ji dráždí
"5" = velmi špatná složka - doporučujeme se jí rozhodně vyhnout! Může vyvolávat alergie, dráždit či mít při dlouhodobém používání karcinogenní účinkyOznačení složky Český název Škodí? Jak působí na pokožku?
Alcohol alkohol 3 Může vysoušet pokožku
Rozpouští další složky
Jojoba Oil olej z jojoby 1
Vyhlazuje a zjemňuje pokožku
Bohatý na minerály a vitamin E
Odolný při změně teplot
Methylparaben paraben 5 Může ovlivňovat hormonální systém
Může vyvolávat alergie
Objevil se při analýze rakovinového nádoru v prsníku
Perfume, Parfum aroma, parfém 4 Dráždí pokožku, může vyvolávat alergické reakce